Jeste li pod stresom?

Prijelazak

Opuštajuću kavu uz more ili bilo gdje na odmoru zamjenila je brzinska kava prije odlaska na posao. Nova/stara lokacija promatranja zalaska sunca je najčešće za volanom odlazeći s posla ili po djecu nakon neke aktivnosti.

Sunce zalazi sve ranije, količina sunčanih sati koje možemo provesti u prirodi je sve manja, a za ekranom smo sve više. Vanjske aktivnosti se postupno smanjuju, a poslovne obaveze se nagomilavaju.

Bilo da čeznete za ljetnim razdobljem i osjećajem bezbrižnosti ili ste pak tip osobe koji uživa u obavezama, prijelaz ipak na nas ostavlja traga.


Jesenski blues


Većina nas u prijelaznom razdoblju iz zime u proljeće osjeća takozvani proljetni umor, međutim u prijelazu iz ljeta u jesen postoji nešto što pogađa oko 20 % populacije pod nazivom “Jesenski blues”. Pod ovim pojmom podrazumijeva se da promjene koje nastaju u temperaturi zraka, dužini trajanja dana i sve što nam dolazi s jeseni utječu fizički na nas i na naše raspoloženje.

Mnogi se osjećaju depresivno, anksiozno, imaju problema s nesanicom, a čak i s promjenama apetita. Naime, sa skraćivanjem dana i većim vremenom koje provodimo na poslu smanjuje se količina izloženosti suncu što posljedično uzrokuje da sintetiziramo manje vitamina D koji sudjeluje u sintezi hormona sreće, serotonina.

Postoji mogućnost da ljudi osjete i niske znakove dopamina kao što su melankolija, nizak libido, umor, tromost, ovisnička ponašanja. Ovi simptomi se povezuju s poremećenim cirkadijalnim ritmom, odnosno naš unutarnji sat nije na istoj razini kao stvarno vrijeme. Potrebno je uspostaviti nove navike koje moramo prilagoditi jesenskom razdoblju.


Najčešći jesenski izazovi


Jedan od najčešćih znakova jesenskog utjecaja na tijelo su problem sa spavanjem. Ujutro ustajemo teško, s odgađanjima alarma, izležavamo se do zadnjeg trenutka.

Popije se jedna, druga, treća kava i sve to do 12. Onda slijedi novi umor pa nova runda kave, a cijelo vrijeme ostaje čežnja za krevetom – sve do odlaska na spavanje, a onda – NIŠTA.

Uz premišljanje i silni trud svejedno spavanja nema, a najbolje rješenje je skrolanje na mobitelu. Slijedi par sati sna pa ispočetka i tako do burnouta.


Kako se izvući iz začaranog kruga loših navika?


Pomoć možemo potražiti u prirodi i malim koracima u promjeni navika. Prvi korak je poraditi na higijeni spavanja.

San je naš način oporavka i njegova kvaliteta utječe na sve segmente našeg života. Prije samog odlaska na spavanje poželjno je da nismo izloženi svjetlu ekrana barem dva sata prije odlaska na spavanje jer nam smanjuje na sintezu hormona melatonina.

Hormon melatonin proizvodi naš mozak pomoću serotonina kad smo izloženi tami kako bi uskladio naš unutarnji sat s vanjskom okolinom. Kod poremećenog sna uslijed smanjene proizvodnje melatonina preporučuje ga se uzimati kao dodatak prehrani kako bismo si pomogli vratiti tijelo u pravi ritam.

Pomoć možemo potražiti u Chronobiane liniji od Pileje-a. Kod poteškoća s usnivanjem Chronobiane u obliku tableta ili spreja može doprinjeti lakšem
usnivanju, a ako je san pritom i isprekidan, Chronobiane LP s produljenim otpuštanjem osigurati će kvalitetniji san tijekom noći.


Često probleme s nesanicom prati anksioznost i teške misli koje ne izlaze iz glave i muče nas kad smo sami. Prirodna pomoć može biti kombinacija biljaka Valerijana-kalifornijski žuti mak koji zbog svojih svojstava doprinose opuštanju i smirenju uma koji se nalaze u dodatku prehrani Noctesia.


Kako bismo ipak mogli održati neku razinu energije tijekom dana koja nam tako nedostaje nećemo posegnuti za 5 kava.

Drugdje u prirodi imamo rješenje, i to u ginsengu i guarani koji poboljšavaju fizičke i intelektualne performanse, uz dodatak tirozina koji je prekursor za sintezu dopamina te vitamina C, B6 i B12 nalaze se u dodatku prehrani Dynabiane Start, koji je prava pomoć započeti dan puni energije koja traje.

Ako pak već osjećamo nakupljeni stres, depresiju i skori burnout pristupamo smanjenju stresa i depresivnog stanja. Melioran Regul sadrži rodiolu i šafran. Rodiola djeluje kao adaptogen i pomaže našem tijelu da se lakše prilagodi na stres i poboljšava raspoloženje, a šafran se tradicionalno koristi kod umora, depresije i poboljšanja koncentracije.
Ne zaboravite i na umjerenu tjelesnu aktivnost, koja je neizostavna pomoć za zdravlje tijela i uma!


Napisala: Klaudija Gusić Bikić, univ. mag. chem.

Slike preuzete s: freepik.com